Menu główne

2020 12 21 zyczenia Szpital

Adres:

SPSR Nowogard
ul. Wojska Polskiego 7
72-200 Nowogard

REGON: 812372658
NIP: 856-16-67-533

rachunek bankowy Bank Pekao
nr konta: 30 1240 3927 1111 0010 8425 3803

Telefony:

Rejestracja do poradni specjalistycznych:
tel. 91 577 05 79

Centrala:
     tel. 91 39-213-56
     tel. 91 39-218-77

Sekretariat:
     tel. 91 39-215-59
     fax. 91 392-00-59

Rejestracja POZ:
     tel. 91 39-218-00
     tel. 91 39-218-06

E-mail i www


www.szpital.nowogard.pl
bip.szpital.nowogard.pl

Edyta Pałkowska-Ślipek

 

Stowarzyszenie na rzecz Szpitala

Profilaktyka i diagnostyka noworodków

W oddziale wykonywane są badania przesiewowe u każdego noworodka:
Badanie przesiewowe to zastosowanie w danej grupie osób testu, który spośród badanych wychwyci osoby podejrzane o określoną chorobę.
Celem badań przesiewowych jest wykrycie choroby we wczesnym okresie, by móc ją wyleczyć lub zapobiec jej postępowi.

Przesiewowe badanie w kierunku niedoczynności tarczycy, fenyloketonurii, mukowiscydozy oraz rzadkich chorób metabolicznych - w pierwszych dobach życia dziecka pielęgniarka oddziału pobiera na przeznaczoną do tego bibułkę, krew włośniczkową z piętki. Następnie bibułka przesyłana jest do Pracowni Badań Przesiewowych i Hormonalnych w Szczecinie oraz do Zakładu Badań Przesiewowych Matki i Dziecka w Warszawie w celu wykonania testu w kierunku schorzeń uwarunkowanych genetycznie.

Przesiewowe badanie słuchu Przesiewowe badanie słuchu - dzięki Fundacji Jurka Owsiaka (WOŚP) w oddziale noworodkowym prowadzimy badania w kierunku wczesnego wykrywania wad słuchu. Uszkodzenie słuchu w okresie wczesnego dzieciństwa ma bardzo poważne konsekwencje. Do dwóch dzieci na tysiąc rodzi się z uszkodzeniem głębokim i do dwóch z niedosłuchem mniejszego stopnia.

Przesiewowe badanie w kierunku dysplazji stawu biodrowego - u wszystkich noworodków urodzonych w naszym szpitalu wykonujemy badania ultrasonograficzne (USG)stawów biodrowych, które pozwala ocenić budowę stawu biodrowego, a w przypadku stwierdzenia dysplazji bądź innych zmian patologicznych wczesne rozpoczęcie działań profilaktycznych lub leczenia.

Przesiewowe badania w kierunku wad wrodzonych ( USG mózgowi i brzucha ) – u wszystkich noworodków.

Pierwsze szczepieniaPierwsze szczepienia - Podczas pobytu w szpitalu każde dziecko zostaje też zaszczepione przeciwko gruźlicy i żółtaczce typu B (WZW B).

W oddziale prowadzona jest obserwacja i leczenie noworodków z hiperbilirubinemią. Posiadamy sprzęt bezinwazyjnego przezskórnego badania poziomu bilirubiny – bez konieczności pobierania krwi dziecka. Jeśli wymagane jest leczenie żółtaczki, prowadzimy naświetlanie dziecka za pomocą lamp do fototerapii. Matka w takiej sytuacji może dalej przebywać ze swoim dzieckiem

Pierwszy dokument - opuszczając nasz szpital mama otrzymuje Książeczkę Zdrowia Dziecka, do której zostały wpisane wszystkie ważne informacje dotyczące przebiegu porodu, przeprowadzonych badań i czynności w trakcie pobytu w szpitalu.
Ponadto mama może spodziewać się upominku w postaci laurki z życzeniami, zdjęciem i odciskiem stópki swej pociechy

Opieka nad maluszkiem

Opieka nad maluszkiem
Opieka nad maluszkiem
Opieka nad maluszkiem
Opieka nad maluszkiem
Już od momentu urodzenia specjalista neonatolog lub pediatra nadzoruje noworodka. Tuż po porodzie maluszek jest mierzony (wzrost, waga) oraz oceniany wg skali Apgar, badany.

Ponadto nasi mali podopieczni przez całą dobę są pod specjalistycznym nadzorem pediatry. Dzieci badane są codziennie i informacje o stanie zdrowia przekazywane są rodzicom dziecka. Wykwalifikowany personel medyczny dba o pacjentki. Dzięki swej uprzejmości i życzliwości stwarza domową atmosferę. Pielęgniarki kąpią dzieci i uczą pielęgnacji. Są nieocenioną pomocą zwłaszcza dla matek, których jest to pierwsze dziecko.

ROOMING-IN

Oddział funkcjonuje w systemie rooming-in co oznacza, że dzieci przebywają na salach ze swoimi mamamiod momentu porodu do wypisu. Dzięki temu matka z dzieckiem już od pierwszych chwil nawiązuje kontakt emocjonalny, dzięki czemu jej dziecko czuje się bezpiecznie.

Sale rooming są dwu i trzy osobowe jasne i kolorowe. Sale są przestronne i wyposażone w umywalki, wanienki, stoliki do przewijania i badania niemowląt. Przy łóżkach położnicy znajduje się małe łóżeczko na kółkach dla jej maleństwa. W celu wyeliminowania ryzyka przenoszenia się ewentualnej infekcji stosowane są przynajmniej jednodniowe przestoje danej sali, po wyjściu pacjentek.

KARMIENIE PIERSIĄ

Karmienie piersią
Karmienie piersią
Oddział promuje karmienie piersią. Personel doradza jak przystosować się w niełatwych początkach macierzyństwa. Przekonuje o istocie karmienia naturalnego, podpowiada jak najlepiej pielęgnować i zrozumieć potrzeby maleństwa. Ważną sprawą jest nauczenie przede wszystkim młodych matek prawidłowego przystawienia dziecka do piersi.

Pierwsze dwie godziny po porodzie są najbardziej istotne dla uruchomienia laktacji. Dlatego ważne jest przystawienie noworodka do piersi zaraz po urodzeniu. Zaraz po zważeniu, zmierzeniu i zbadaniu wraca do swojej mamy. Zabieramy go wówczas, kiedy zdrowie dziecka jest zagrożone, lub, kiedy matka nie jest w stanie opiekować się swoim dzieckiem. Jest to tzw. system rooming-in, czyli przebywanie matki wraz z dzieckiem na jednej sali.

Wyposażenie oddziału

Wyposażenie oddziału
Wyposażenie oddziału
Wyposażenie oddziału
Wyposażenie oddziału
Wyposażenie oddziału
Wyposażenie oddziału
Dzięki Dyrekcji i sponsorom ( WOŚP, Fundacja Polsat, Fundacja TVN) pozyskaliśmy:

- Infant FlowSiPAP- aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków,
- dwa stanowiska do resuscytacji wyposażone w NeoPUFF-y, respirator, ssaki,
- nowoczesne inkubatory,
- kardiomonitor,
- pulsoksymetry,
- pompy infuzyjne,
- lampy do fototerapii
- aparat do USG
- bilirubinometry - pozwalające w prosty i skuteczny sposób na wykonanie badania poziomu bilirubiny noworodka w domu zmniejszając stres dziecka bez konieczności pobierania krwi.

Jesteśmy jednym z pierwszych i prawdopodobnie nielicznych w Polsce szpitalem posiadającym tego typu sprzęt . Do tej pory w w/w aparaturę zaopatrywane były tylko Kliniki oraz wybrane szpitale o II stopniu referencyjnym.

 

Zakres działalności

Oddział Noworodkowy Szpitala w Nowogardzie liczy 11 stanowisk noworodkowych, ponadto dysponuje dwoma stanowiskami dla dzieci przedwcześnie urodzonych oraz jednym stanowiskiem intensywnego nadzoru.

Personel oddziału sprawuje ciągłą opiekę nad zdrowym noworodkiem, także krótkotrwałą opiekę nad niespodziewanie występującą patologią. Prowadzi resuscytację i stabilizację podstawowych czynności życiowych do czasu transportu chorego noworodka do ośrodka o wyższym stopniu referencji. W oddziale prowadzona jest obserwacja i leczenie miernego stopnia zaburzeń adaptacji poporodowej jak również diagnostyka i leczenie noworodków.
Nasz Szpital współpracuje też z ośrodkami klinicznymi, dzięki temu noworodki mogą być konsultowane przez lekarzy innych specjalizacji. A w przypadku konieczności przekazywane do leczenia w tych ośrodkach.

Ilość narodzonych dzieci w naszym szpitalu w ciągu ostatnich latach zwiększyła się. Ponadto 50% rodzących matek pochodzi spoza gminy Nowogard co świadczy, iż oddział cieszy się dużym zaufaniem w całym województwie.

Możemy teraz prowadzić resuscytację i stabilizację podstawowych czynności życiowych do czasu przekazania dziecka do wyższego stopnia referencyjnego. A także leczyć chore na lżejsze zaburzenia oddechowe noworodki.

Zespół medyczny

Zespół medyczny
Zespół medyczny
Zespół medyczny
Zespół medyczny
Zespół medyczny
Zespół medyczny
Zespół medyczny
Zarządzający Oddziałem Noworodkowym:
lek. med. Andrzej Burgas specjalista chorób dziecięcych
Telefon: 91 3921356 wew. 142

Obecnie Wasze dzieci są pod opieką także:
pediatra, specjalista neonatolog – Grażyna Mianowicz-Justyńska
specjalista chorób dziecięcych- Monika Kacperska
specjalista chorób dziecięcych- Anna Garbicz
specjalista chorób dziecięcych i alergologii Jadwiga Kaliczyńska
pediatra, neonatolog – Joanna Zięba
specjalista medycyny rodzinnej – Izabela Niedbał- Yahfouf

Kadra pielęgniarska:
Marzena Tracz – pielęgniarka oddziałowa
Irena Nurek - pielęgniarka
Lidia Mańka - pielęgniarka
Dorota Wieczorek - pielęgniarka
Katarzyna Dudek - pielęgniarka
Agata Wydra - położna
Magdalena Florkowska - położna