O bezpiecznym porodzie marzy każda kobieta

Oddział Neonatologiczny i Oddział Ginekologiczno – Położniczy, Lekarze, Położne, Pielęgniarki oraz Panie salowe dokładają wszelkich starań, aby pobyt matki i dziecka przebiegał w przyjemnej i jak najmniej stresującej atmosferze.

Co spakować do szpitala dla mamy, a co dla noworodka?
Co spakować do szpitala? W internecie przyszła matka znajdzie dziesiątki list rzeczy, które trzeba wziąć do porodu, czy oby są one wszystkie konieczne? Wyjaśniamy, jak dobrze przygotować torbę do szpitala i co naprawdę warto zabrać do szpitala na poród, jakie dokumenty medyczne i jeszcze co powinno znaleźć się w domu, zanim pojawi się dziecko?

Lista rzeczy do szpitala

Dokumenty:

• Karta przebiegu ciąży.
  • Wyniki laboratoryjne z grupą krwi
  • Wyniki badań krwi przeprowadzone w ciąży (jeżeli pacjentka posiada)

Co przyszła mama powinna wziąć do szpitala:

• Koszula do porodu (jeżeli pacjentka rodzić w swojej)
  • Wkładki poporodowe (duże)
  • Podkłady higieniczne 90 cm x 60 cm
  • Koszule po porodzie 2-3 sztuki
  • Majtki poporodowe siateczkowate
  • Przybory higieny osobistej: kosmetyki, klapki pod prysznic i do chodzenia
  • Woda mineralna, niegazowana ze wskazaniem na małą z dziubkiem do picia

Dla noworodka:

• Pampersy
  • Chusteczki nawilżające
  • Ubranka na wyjście ze szpitala

Noworodek w domu. Co warto przyszykować przed opuszczeniem ze szpitala mamy i dziecka?
Wiele osób kompletując wyprawkę dla nowo narodzonego dziecka, zastanawia się nie tylko nad tym, co przyda się maleństwu i dzielnej mamie podczas porodu. Okazuje się, że równie ważne są produkty i akcesoria, które ułatwią noworodkowi zaaklimatyzowanie już po powrocie do domu. Takie gadżety pozwolą dziecku lepiej spać, poznawać otaczającą rzeczywistość i czerpać radość z każdego kolejnego dnia. CO warto przyszykować w domu na powrót maluszka?

• łóżeczko – zadbaj, aby było ono dla malucha możliwie najbardziej komfortowe, bo to właśnie ono stanowi podstawę pełnowartościowego odpoczynku,
  • leżaczki i bujaczki – pomogą maleństwu wygodnie obserwować świat, a Tobie mieć zawsze oko na swoją pociechę,
  • gadżety usypiające – specjalne maskotki i pozytywki skutecznie wyciszą małego odkrywcę, za każdym razem, kiedy nadejdzie pora na odpoczynek,
  • zabawki aktywizujące – dzięki nim dziecko aktywnie i ze znakomitym efektem będzie poznawało otaczającą go rzeczywistość, w tym np. kolory, kształty czy dźwięki, pobudzając swoje zmysły i ucząc się reakcji na bodźce już od najmłodszych lat.

Dlaczego warto nas wybrać?

Na Oddziale Noworodkowym znajduje się piętnaście stanowisk noworodkowych, prócz tego oddział dysponuje sprzętem o najwyższych standardach w skład wchodzą:

• Infant FlowSiPAP- aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków,
  • dwa stanowiska do resuscytacji wyposażone w NeoPUFF-y, respirator, ssaki,
  • nowoczesne inkubatory,
  • kardiomonitor,
  • pulsoksymetry,
  • pompy infuzyjne,
  • lampy do fototerapii
  • aparat do USG

Bilirubinometry - pozwalające w prosty i skuteczny sposób na wykonanie badania poziomu bilirubiny noworodka w domu zmniejszając stres dziecka bez konieczności pobierania krwi.

U nas każde dziecko przychodzi z dobrym przesłaniem…
Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Szpitala i sponsorom oraz ( WOŚP, Fundacja Polsat, Fundacja TVN) mamy pewność, że cały sprzęt zgromadzony na oddziale jak również przede wszystkim wiedza lekarzy, położnych, pielęgniarek są niezbędnymi warunkami do poprawnego funkcjonowania oddziału w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie.

Zrządzającymi oddziałami są: Specjalista medycyny rodzinnej, Neonatolog, Pediatra-Lekarz Grażyna Mianowicz-Justyńska i Dr n.med. specjalista w ginekologii i położnictwie Wojciech Kałużyński.

Pomoc merytoryczna:

Marzena Tracz – Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Neonatologicznego i Charlotta Trokowicz-Sędłak Oddziałowa Oddziału Ginekologiczno – Położniczego szpitala w Nowogardzie.

Tekst: SPSR w Nowogardzie